User Info
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Maj 19, 2024, 01:54:02

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
News Box

Key Stats
4001 wiadomości w 159 wątkach, wysłane przez 30 użytkowników
Najnowszy użytkownik: Tugemir
Strona główna | Pomoc | Szukaj | Kalendarz | Zaloguj się | Rejestracja
  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 4
1  Rozdroża / Karczma / Odp: Oberża pod Krwawym Toporem : Sierpień 30, 2011, 09:56:40
Nie koledzy ze wsi.
2  Rozdroża / Karczma / Odp: Oberża pod Krwawym Toporem : Sierpień 29, 2011, 03:48:59
Nie żebym był wredny i upierdliwy ale muszę wam zdać relację od tubylców. Wasz ostatni pokaz w Łaszczowie (jak i poprzedni) zebrał bardzo negatywne opinie wśród moich znajomych. Nie chce przytaczać wulgarnych epitetów do 4 osobowego klina. Do innych zarzutów należny że bawiły się dobrze wyłącznie dzieci. Ta informacja jest przeznaczona dla was i nie ma w niej złośliwości ani chęci zaszkodzenia. Nie mam zamiaru oceniać po pogłoskach pomimo że są od moich dobrych znajomych. 
3  Inicjatywy / Wyprawy / Odp: Wilczy trop 2011 : Czerwiec 28, 2011, 16:22:58
Ilu ludzi od was jedzie i czy będziecie mieć jakieś miejsca wolne bo możliwe że Przedwoj z Zamościa będzie chciał z wami jechać.
4  Odtwarzanie / Życie codzienne / Odp: Zwyczaje i obyczaje : Czerwiec 16, 2011, 21:40:54
Przekłady oryginalnych tekstów i o  obyczajach  o których wspominaliście Mrugnięcie

 1 o państwie Mieszka I  Spoko

Ibrahim ibn Jakub, Relacja z podróży do Europy Środkowej   
Cyt. za: Słowiańszczyzna pierwotna
                       
                   
   A co się tyczy kraju Meszko, to [jest] on najrozleglejszy z ich krajów. Obfituje on w żywność, mięso, miód i rolę orną. Pobierane przez niego podatki [stanowią] odważniki zbiorniki na wodę. Wodę tę leją na rozpalony piec i podnoszą się kłęby pary. Każdy z nich ma wiecheć z trawy, którym porusza powietrze i przyciąga je ku sobie. Wówczas otwierają się im pory i wychodzą zbędne substancje z ich ciał. Płyną z nich strugi [potu] i nie zostaje na żadnym z nich ani śladu świerzbu czy strupa. Domek ten nazywają oni: al-istba [...].
   [...] głośno objawiają radość i cieszą się przy paleniu zmarłego i twierdzą, że ich radość i głośne oznaki wesela [pochodzą] stąd, że pan jego [tj. zmarłego] zmiłował się nad nim. Żony zmarłego krają sobie ręce i twarze nożami, a gdy która z nich twierdzi, że go kocha, zawiesza sznur i wspina się ku niemu po stołku, po czym obwiązuje sobie nim szyję. Potem wyrywają spod niej stołek, a ona pozostaje zawieszona, drgając aż skona, po czym zostaje spalona i łączy się ze swym mężem.




Nestor1 o zwyczajach Słowian wschodnich 
   
Nestor, Powieść wriemiennych lei (Powieść minionych lat)   
Cyt. za: Kroniki staroruskie, wybrał, wstępem i przypisami opatrzył F. Sielicki, Warszawa 1987


Mieli zaś zwyczaje swoje i prawa ojców swoich, i podania, i każdy szczep swój obyczaj. Polanie tedy mieli zwyczaje ojców swoich proste i skromne: wstydliwość wobec swoich synowie i sióstr, i matek, i ojców swoich, a synowe wobec świekrów i dziewierzów wielką miały wstydliwość. Stadła u nich bywały we zwyczaju. Oblubieniec nie chadzał sam po narzeczoną, jeno przyprowadzano mu ją wieczorem, a nazajutrz przynoszono jej wiano. Zaś Drewlanie żyli po zwierzęcemu, jak bydlęta; zabijał jeden drugiego, jedli wszystko nieczyste, stadeł u nich nie bywało, jeno porywali dziewice u wody. I Radymicze, i Wętycze, i Siewierzanie jednakie mieli zwyczaje, żyli po lasach jak wszelki zwierz, jedli wszystko nieczyste, nie znali skromności wobec ojców i synowie. Stadeł u nich nie bywało, jeno igrzyska między siołami. Schadzali się na igrzysku na pląsy i śpiewali różne pieśni biesowskie. Tu porywali żony sobie, z którymi się już wprzód umówili, a mieli po dwie i trzy żony. A gdy kto umarł, wyprawiali mu tryznę. Układali wielki stos, na nim położyli umarłego i spalili. Zabrawszy potem kości, wkładali je w małe naczynie i stawiali na słup przy drogach. Tak robią i dziś Wętyczanie. Tak samo robili Krywicze i inni poganie, nie znający boskich przykazań, jeno sami sobie przykazanie stanowiący.

1 Nestor (1053-1113) — kronikarz ruski, mnich.



Thietmar o przyjęciu chrześcijaństwa przez Mieszka I

Thietmar, Kronika, przełożył i przypisami opatrzył M.Z. Jedlicki.   
Cyt. za J. Dowiat, Historia dla klasy I liceum ogólnokształcącego, Warszawa 1981.
           
   Przedstawię resztę czynów znakomitego księcia Polan, Mieszka, o którym pisałem
szeroko w poprzednich księgach. W czeskiej krainie pojął on za żonę szlachetną
siostrę Bolesława Starszego1, która okazała się w rzeczywistości taką, jak brzmiało
jej imię. Nazywała się bowiem po słowiańsku Dobrawa, co w języku niemieckim
wykłada się: dobra. Owa wierna wyznawczyni Chrystusa, widząc swego małżonka
pogrążonego w wielorakich błędach pogańskich, zastanawiała się usilnie nad tym,
w jaki sposób mogłaby go pozyskać dla swej wiary. Starała się go zjednać na
wszelkie sposoby, nie dla zaspokojenia trzech żądz tego zepsutego świata, lecz
dla korzyści wynikających z owej chwalebnej i przez wszystkich wiernych pożądanej
nagrody w życiu przyszłym.
   Umyślnie postępowała ona przez jakiś czas zdrożnie, aby później móc długo działać dobrze. Kiedy mianowicie po zawarciu wspomnianego małżeństwa nadszedł okres wielkiego postu i Dobrawa starała się złożyć Bogu dobrowolną ofiarę przez wstrzymy­wanie się od jedzenia mięsa i umartwianie swego ciała, jej małżonek namawiał ją słodkimi obietnicami do złamania postanowienia. Ona zaś zgodziła się na to w tym celu, by z kolei móc łatwiej zyskać u niego posłuch w innych sprawach. Jedni twierdzą, iż jadła ona mięso w okresie jednego wielkiego postu, inni zaś, że w trzech takich okresach. Dowiedziałeś się, czytelniku, o jej przewinie, zważ teraz tylko, jaki owoc wydała jej zdrożna intencja. Pracowała więc nad nawróceniem swego małżonka i wysłuchał jej miłościwy Stwórca. Jego nieskończona łaska sprawiła, iż ten, który tak srodze prześladował, pokajał się i pozbył na ustawiczne namowy swej ukochanej małżonki jadu przyrodzonego pogaństwa, chrztem świętym zmywając plamę grzechu pierworodnego. I natychmiast w ślad za głową i swoim umiłowanym władcą poszły ułomne dotąd członki spośród ludu i w szatę godową przyodziane, w poczet synów Chrystusowych zostały zaliczone. Ich pierwszy biskup Jordan ciężką miał z nimi pracę, zanim niezmordowany w wysiłkach nakłonił ich słowem i czynem do uprawiania winnicy Pańskiej.

1 Chodzi o Bolesława I zw. Srogim (zm. 967?) — księcia czeskiego od 935 r.


Pewnie to wiecie ale  Ibrahim ibn Jakub to kupiec arabski i żyd. Nestor to ruski kronikarz  a Thietmar to biskup niemiecki nielubiący polaczków. Z ich tekstów mamy szczątkowe informacje o początkach  monarchii piastowskiej i nieco więcej o reszcie słowiańskiej chałastry. Ich relacje są bardziej wiarygodne od  tego co ktoś sobie wymyśli na podejrzanych stronach internetowych o życiu słowian w półziemiankach
5  Rozdroża / Drogowskazy / Odp: Poradnik kompletowania sprzętu : Kwiecień 28, 2011, 03:54:46
Nie zgodzę się że wykonanie tarczy z desek jest jakieś specjalnie trudne jedyna różnica pomiędzy mroczno sklejkową to dodanie dwóch poprzeczek i przeprowadzenie przez nie grubego rzemienia. Walka toporem duńskimi czy włócznią z tarcza przewieszoną przez ramie jest bardzo efektywna zwłaszcza na bitwach.
Vestar  zapomniałeś napisać o najważniejsze  rzeczy. Przed zakupem sprzętu należy dokładnie zdecydować kogo gdzie i kiedy chcemy odtwarzać. Bez tego i zorientowania się jakie są obecne standardy mroku obecnie możemy się narazić na kosztowną wymianę sprzętu na bardziej spójny. Nie oszukujmy się jest to hobby w którym kupuje się sprzęt na lata a nie na pojedynczą imprezę dlatego nie ma co inwestować w sprzęt od którego się odchodzi.
6  Odtwarzanie / Życie codzienne / Odp: Wiedza to potęga : Kwiecień 28, 2011, 01:26:29
Nie jestem ekspertem w dziedzinie skandynawskiego folkloru ale od strony archeologicznej  "Magia Celtów i Wikingów"  wieje chaosem. Już we wstępie autor podaje że Celtowie żyli w 1500 pne co jest wielką bzdurą i łączeniem ich z kultura halsztacka. Można na podstawie podobieństw  wysuwać tezy o pochodzeniu  Celtów z kultury zachodnio halsztackiej ale  zmiany technologiczne i przemieszczenia osadnicze wykluczają ciągłość i spójność i naszym rozumieniu kultury. Mam nadzieje że do reszty książki autor podszedł bardziej naukowo.
7  Odtwarzanie / Rzemiosło / Odp: Tarcze : Styczeń 03, 2011, 23:18:57
Co do tarcz ukazał się jakiś czas temu  artykuł Pawła M. Rudzińskiego o tarczach wczesnośredniowiecznych z Acta Militaria Mediaevalia, tom V. Mam go na Pdfie jeno muszę  jakoś w internecie go zamieścić a nie wiem jak. Polecam go gorąco  bo opisuje wiele znalezisk, oraz  bierze pod uwagę archeologie doświadczalną .
ps nie wiem gdzie zamieścić linki  do stony z tomi I i II.
8  Odtwarzanie / Krawiectwo / Odp: Średniowieczne problemy kobiet : Maj 11, 2010, 00:59:29
Z tego co wiem to do kobiecej bielizny należało giezło i tyle Język
ze źródeł  archeologicznych są jakieś męskie gacie rekonstrukcja poniżej
Z  etnografii  to słyszałem że kobiety w plemionach koczowniczych nosiły coś w rodzaju krótkich spodni zakładanych pod spódnicę do jazdy konno. Nie jest wiadome jak głębokie korzenia ma ta tradycja ale sprawdzę dokąd sięgają jej najstarsze znane źródła.
 ps bądź   historyczna Mrugnięcie
9  Rozdroża / Karczma / Odp: Ranking trunków : Kwiecień 22, 2010, 03:01:41
gorąco polecam Kurpiowski dwójniak za 28zł w krakowie naprawdę przedni i Bernardyński  ciut tańszy dwójniak ale też dobry.
10  Inicjatywy / Wyprawy / Odp: Wilczy Trop 2010 : Kwiecień 22, 2010, 01:12:03
Naprawdę wystąpiliście w kolczych bezrękawnikach?  Chichot Co do imprezy ma być z założenia możliwie jak najbardziej historyczna dlatego jej regulamin ma być wdrażany przez organizatorów (w przeciwieństwie do większości imprez komercyjnych. )  Nie uważam że jest w tym coś krzywdzącego dla lecz pcha ruch odtwórczy do przodu w stronę historyczności. Mrokiem nie jest to co nie jest praktykowane przez ludzi w ruchu odtwórczym lecz to co nie jest zgodne  z źródłami historycznymi i archeologicznymi i ogólnym stanem wiedzy na temat naszej epok (w granicach możliwości 21w. i zdrowego rozsądku). np moja przeszywka jest mroczna bo ma zbyt intensywny kolor niemożliwy do uzyskanie w średniowieczu, chociaż jest parę osób w Polsce które też ma takie i raczej nie śpieszy się z ich wymianą.
Od znajomych  często słyszę że współcześni "rycerze" i wikingowie mają niewiele wspólnego z historią i realizmem. jeżeli nawet osoby z poza ruchu zauważają że coś jest nie tak to tym bardziej musimy trzymać klimat. Jesteście bardzo szybko rozwijającym się bractwem (z tego co pamiętam) mam nadzieje że nie pójdziecie w stronę pogoni za pieniądzem i ilością sprzętu ale ku ulepszaniu detali i historyczności co moim zdaniem najlepiej buduje klimat i daje więcej zabawy. Jesteście  młodzi  i macie potencjał możecie podnieść poziom i stać się wzorem jeżeli będziecie się starać i wyciągać wnioski z błędów (nie tylko własnych  Mrugnięcie ).

Trzymajcie się dzielne Woje Tomaszowskie. Uśmiech
11  Odtwarzanie / Midgard / Odp: Midgard i my : Kwiecień 21, 2010, 23:13:28
Zdaje mi się iż po jednej stronie będziemy się potykać przez co pozwolę się wtrącić. Oddziały Lubomira i jego sojuszników są niezliczone i z tego co z nim rozmawiałem na wilczym tropie pod koniec marca szykuje się duża bitwa. Wystawię do niej dwóch łuczników i zbrojnego chociaż możliwe że  od Knehini Kręgu Wojów Nadwiślańskich dojdzie 2 razy tyle.  w związku z tym że planuje zbudować proste machiny oblężnicze (pluteije ewentualnie perriere chociaż mam problem z udowodnieniem że te drugie są historyczne  Mrugnięcie ) proponuje zorganizować wspólny transport na bitwę i z powrotem wynajętym busem.

ps. Midgard powstał jako alternatywa spotkań ruchu odtwórczego poza sezonem.
ps.2  przepraszam jeżeli powtarzam to co już wiecie.

Pozdrowienia z Krakowa.  Duży uśmiech
12  Inicjatywy / Wyprawy / Odp: Trening z Grodami Czerwieńskimi : Sierpień 20, 2009, 11:18:59
Cieszy mnie to.
13  Inicjatywy / Wyprawy / Odp: Trening z Grodami Czerwieńskimi : Sierpień 19, 2009, 22:08:39
hym... treningi   z Kniziem są co 2-4 tygodnie  może się w końcu uda po x latach
14  Odtwarzanie / Krawiectwo / Odp: Kto, kogo i jak? : Sierpień 19, 2009, 22:04:27
Niemir ma rację  nie można łączyć  elemetów (nie tylko strojów ) z różnych kultur na jednej osobie. Kupiec ruski handlujący towarami bizantyjskimi w Skandynawii z pewnością nie nosił szat modnych w kilku kulturach na sobie na raz. Normanowie przebywający przez dłuższy czas na słowiańszczyźnie wschodniej np jako najemnicy , zawodowi wojskowi czy kupcy mogli sobie pozwolić na noszenie ubrań  do których byli przyzwyczajani zanim po poprzez wżnianie się   w rodzimą ludność zlali się nią.
Waregowie nie występowali w całej słowiańszczyźnie (to bardzo szerokie i niejedno znaczne określenie)  i nie wszędzie ich kontakty były tak samo aktywne. 
15  Inicjatywy / Wyprawy / Odp: Trening z Grodami Czerwieńskimi : Sierpień 19, 2009, 21:16:05
Kolejny trening odbędzie się za dwa tygodnie w niedzielę 30 sierpień, miejsce i godzina taka sama jak wcześniej. Serdecznie zapraszamy! chętni proszeni są o napisanie do mnie na gg. 8636666
Strony: [1] 2 3 4
Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
Arcane Magic based on BlackDay by nesianstyles, Created by TechnoDragon.net | Buttons by Andrea

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

silverstar przygodywdziczy super-krasnale msn x-cry