User Info
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Maj 17, 2024, 09:44:14

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
News Box

Key Stats
4001 wiadomości w 159 wątkach, wysłane przez 30 użytkowników
Najnowszy użytkownik: Tugemir
Strona główna | Pomoc | Szukaj | Kalendarz | Zaloguj się | Rejestracja
Tomaszowska Drużyna Wojów - Algiz  |  Odtwarzanie  |  Życie codzienne  |  Nasz pierwszy gród « poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 5 | Do dołu Drukuj
Autor Wątek: Nasz pierwszy gród  (Przeczytany 16643 razy)
Lestek
Thing
****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 634


Zobacz profil Email
« : Luty 11, 2009, 00:18:38 »

Witajcie drodzy wojowie

Otóż ja z Niemirem odbyliśmy żelaznym drakarem podróż do krainy zwanej Tyszowce by rozmowy rozpocząć na temat budowy grodu bo lud i władza tamtejsza domaga się abyśmy się osiedlili w miejscu zwanym grodziskiem. Tereny już obejżane i działki wyznaczone które by mogły się nadawać pod takowy gród. Teraz praca przed Nami, gdyż należy sporządzić plan przyszłego siedliska Naszego i dokonać rachunków i sprawunków gruntownych. Plan musi opiewać na cały gród, choć na początek chcemy postawić ino bramę i część ostrokołu, musimy myślą w dal wybiegać. Do mojego umysłu mysli niezmierzone trafiają i według nich maksymalnie 4 budynki w środku postawić należy, palisada po elipsie w najszerszym miejscu ze 50 metrów a w najwęższym 25. Dwie bramy jedna główna a druga mniejsza co by można było lud spływający do grodu spokojnie przemieszczać, Głóna brama z jedną kondygnacją, zadaszona gontem, ewentualnie deskami. Budynki to na wzorze Jomsborg mały za kram służący, największy i gówny co by można biesiadować, kuźnia i chata rzemieślniczo-zbrojownia. Oczywiście to wszystko trzeba na papier przelac okiem wprawnego grafika, a czas nas goni bo do końca chrześcijańskiego tygodnia
Zapisane

Bogowie chrońcie mnie przed wrogami bo z wami to se poradzę Język
Niemir
półelf-półkrasnolud
Administrator
*****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 680


13993064
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Luty 11, 2009, 13:52:50 »

Jeśli chodz io chaty to dobrze by było gdyby jedna chata byla bogatsza. Coś podobnego jak ma Szara Wataha http://meglivorn.pl/galeria/galeria_larp.php?art=chata2007
Druga mniejsza lecz ściany robione również w podobny sposób na kram lub zbrojownię.
Trzecia bardzo mała (może o wymiarach mojego pokoju) najbiedniejsza, ściany plecione i zabezpieczone gliną. W niej zioła, może narzędzia rolnicze może prosta ciesielka.
Co do kuźni to wyjście byłoby chyba najlepsze takie jak ma właśnie wspomniany Jomsborg. Czyli coś w rodzaju wiaty, daszku bez ścian, znaczy się za jedną służyłaby palisada. A sprzęt byłby na noc oczywiście wnoszony do ktorejś innej chaty.
Conajmniej dwie ławy na zewnątrz do siedzenia pod samą chatą
Wyznaczone stałe miejsce na ognisko.
Wyznaczone stanowisko łucznocze.
Zbrojownię można według mnie trzymać w głównej chacie.
Chodnik z desek prowadzący wzdłuż chat
Wyposażenie każdej z chat również powinno się mieścić w planach
Nie wiem jak to ująć ale chodzi mi o "taras" przy palisadzie. Taki chodnik umożliwiający walkę na umocnieniach
No zaraz przystępuję do robienia szkicu, i mojoa prośba o to co zawsze. Ludzie trochę inicjatywy. Jeśli macie jakiś pomysł powiedzcie o nim. Może on bedzie najlepszym rozwiązaniem

EDIT

Jak wiadome nalepsze propozycje przynosi samo życie. Właśnie byłem w łazience (a tam przychodza zawsze świetne pomysły) i doszedle mdo wniosku, że potrzeba jeszcze jakiś ustęp lub toi-toi. W grę wchodzi drewniana "komnata" do której w razie potrzeby wstawiałoby się plastikowy Toi-Toi, lub prawdziwy ustęp. Jeśli coś będziemy robić w tej sprawie to ja bym był za tą druga opcją. Jeśli chodzi o opróżnianie go to można chyba zamówić odpowiednich rozmiarów pojemnik. ktory by sie tylko wyciągało lub zamawiało by się szambiarę do opróżniania jej (prpblem tylko jak by się tam dostała). Do tej pory chyba nawet nie myślałem, jak to jest z tym na innych grodach i jak z historycznościa tej "komnaty, gdzie jarl chodzi piechota"
Zapisane
Gormr
Użytkownik
**
Offline

Wiadomości: 58


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Luty 11, 2009, 20:50:34 »

Co do kuźni to czy myśleliście o historycznym miechu wiecie jakie jest to wielkie i ciężkie do zbudowania i do zdobycia.         
I jeszcze kupa sprzętu kowalskiego którego nie zrobimy ani nie kupimy.                           
Zapisane
Niemir
półelf-półkrasnolud
Administrator
*****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 680


13993064
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Luty 12, 2009, 00:15:15 »

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0ba5f9866798bf6e.html
Moja propozycja zrobiona od ręki. Plan zrobiony w skali 1cm=2m. Starałem się ogólnie zachować skalę i widząc, że jakby co to zostanie sięmiejsca na przyszłość żeby coś dostawić.
Legenda
1.Brama północna. Dwóskrzydłowe wrota. Szerokość 3m, długość 1,5m
2.Brama połódniowa. Jednostrzydłowe wrota. Szer 1,5m, dł 1m
3.Chata "Starszego" Dł 15m, szer 5m
4.Chata "Wolnego" Dł 6m, szer 3m
5.Chata "Otroka" Dł 4m, szer 2m
6.Zadaszenie kuźni dł 2, szer 2
7.Stanowisko łucznicze
8.Miejsce na ognisko
9.Magazyn drewna
10.Palisada. Znajoma policzyła mi obwód elipsy o takich wymiarach i wyszło jej ok121m. Jarl mówił coś o tym, że sągi będa miały ok 0.25m średnicy. Więc na samą palisadę (bez bram) potrzeba ok (121 - (3+1,5))/0.25=466 sągów drewna
11.Taras do wali na umocnianiach

Gormr. Co do sprzętu to można skoczyć do mojej babci i zerknąć jak wyglądała kuźnia przed piędziesięcioma laty. Z tego co wiem to powinien stać tam jeszcze piec. Miech możemy sobie na racie chyba darować. Jeśli byśmy coś robili w tej kuźni to nie byłaby to chyba produkcja masowa. a co do sprzętu to skąd przypuszczenia, że jest on po pierwsze, trudny do wykoniania, po drugie ciężki do zdobycia, po trzecie drogi?
Zapisane
Gormr
Użytkownik
**
Offline

Wiadomości: 58


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Luty 12, 2009, 09:01:38 »

Po pierwsze wiem jak wyglądała kuźnia przed pięćdziesięciu laty .Po drugie kuźnia z X w to kosmicznie się różnią od kuźni XIX w a po trzecie w przed pięćdziesięciu laty kuźnie były już z elektrycznym nadmuchem . Atak wyglądały kuźnie z około 1400-1500r.   
http://szkola.interklasa.pl/f055/images/4skansen.jpg                                                                     
 a i wyobraź sobie że ta ściana ma 7m długości a 2m wysokości bez dachu.
Zapisane
Gormr
Użytkownik
**
Offline

Wiadomości: 58


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Luty 12, 2009, 09:50:26 »

a i w kuźni 2 na 2 zmieściło by się tylko palenisko z miechem i jedna ściana musi być murowana żeby nie spalić kuźni muszą też być ściany żeby nie było przeciągu.
I  wiem że robota w kuźni przyciąga ludzi bo jak robiłem hełm to klienci mojego taty
byli bardziej zainteresowani tym co ja robiłem niż to co on robił im.   
Zapisane
Niemir
półelf-półkrasnolud
Administrator
*****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 680


13993064
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #6 : Luty 12, 2009, 12:22:10 »

W moim wczesniejszym poście nastąpiła pomyłka. Skala to 1cm=2m. Albo jak kto woli jedna kratka jeden metr w terenie.
Zapisane
Lestek
Thing
****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 634


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #7 : Luty 15, 2009, 21:56:13 »

Moi drodzy Wojowie ... co do tego jak ma kuźnia wyglądac to jeszcze nam daleko ... z jakies 2 lata przynajmniej... skupiamy się na głównym i najbliższym planie : Wrota i część palisady

Niemir ... a czy nie lepiej by było rzucić ten Twój plan na zdjęcie satelitarne jednej z działek ... wówczas połowa roboty można powiedzieć jest wykonana bo wiesz ile masz miejsca i jak to można rozplanować i ustawić względem terenu. Przynajmniej żeby było wiadomo w którym miejscu miały by być wrota, bo np. teren bedzie wymagał ich przesunięcia, względem palisady.

O Grodzie musimy też myśleć bardzo komercyjnie, nawet bardziej jako miejsce dla turystów niż tylko Nasz gród, należy przewidzieć że będa się am poruszać tłumy. Co do szczegółowego wyglądu chat jeszcze jest na to czas ... najważniejsze jest ich umiejscowienie i zaplanowanie przestrzenne, czyli miej więcej ile zajmują powierzchni dane budynki czyli wymiary , tak jak to zrobiłeś NIemirze . ( co do kuźni według mnie raczej powinna zamknięta lub pół zamknięta ). Pamietajmy że do całego grodu jeszcze nam daleko ale nalezy już myslec o nim jako o całości ...

Nie za bardzo rozumiem opis rozmiaru wrót ... co znaczy długośc 1,5 m ??
Zapisane

Bogowie chrońcie mnie przed wrogami bo z wami to se poradzę Język
Lestek
Thing
****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 634


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #8 : Luty 16, 2009, 18:31:22 »

http://ezamosc.pl/newss/fullnews.php?id=4179 już jest o tym głośno Uśmiech

EDIT

Musimy ustalić szczegóły co do rozmiarów samych wrót i wierzy oraz wysokość palisady.

Palisada - oczywiście należy uwzględnić zasadę z Midgardu ... czyli tak żeby była do zdobycia czyli nie za wysoka myślę że około 2,20 ( nie wiem jak jest w innych grodach) nad ziemią wystarczy, ewentualnie 2m żeby nie było problemu z materiałem, bo należy uwzględnić jak głęboko powinien być każdy song osadzony w ziemi, a myślę że na 0,5m przynajmniej. Ewentualnie palisada przy wrotach wyższa a później w miejscach mniej ważnych mniejsza ( ale nie wiem czy to będzie historyczne)

Wrota czyli sam prześwit : wysokość taka jak palisada czyli 2 - 2,20 m, zaś jedno skrzydło z tych dwu skrzydłowych wrót to 1,5 m ( i chyba wiem co to jest ta długość Niemir Uśmiech,

Wieża oczywiście nad wrotami, sama platforma to na takiej samej szerokości co wrota, może nawet szersza o jakieś 0,5 m z każdej strony, lub nie zależy jak to sie bedzie prezentowało, a co do zadaszenia to powinno się zaczynać na wysokości oczu więc do moich dopasowując 1,80 m no i jakieś 1,5 m na zwieńczenie dachu czyli w sumie wieża bedzie miała według mojego planu 5,5 m. Dalej - platforma albo zaczynająca sie na linii palisady lub wysunięta o połowę przed same wrota. Co do wymiarów platformy to 4x4 m. I pytanie czy wejście na wieże będzie bezpośrednio z ziemi czy najpierw na balkon przy palisadzie wewnątrz grodu i później na wieże.


Eh to taka moja koncepcja w głowie ... jeżeli ktos może to niech to odpowiednio w skali przeleje na papier, w rzucie z przodu z tyłu i z góry.

Sława
Zapisane

Bogowie chrońcie mnie przed wrogami bo z wami to se poradzę Język
Niemir
półelf-półkrasnolud
Administrator
*****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 680


13993064
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #9 : Luty 16, 2009, 23:37:51 »

Myślałem o czymś takim samym jak jest umieszczone w podanej przez Ciebei stronie. Co do tych 1.5 metra to chodzilo mi o hmm "długość" wnętrza wrót. Czyli korytarza pod platformą. No ale chyba na prawdę zbyt małe to dałem. Takie coś może być na te wrota południowe. Co do Twojego planu samej bramy to nie mam żadnych przeciwskazań. Sam dawałem takie male bo nie chciałem żeby mnie fantazja poniosła.
Co do wystawania platformy przed wrota to sądzę, że mozemy to zrobić jedynie jeśli w podłodze będą dziury do strzelania w atakujacych. Bo jak nie to sami stworzymy im bunkier w którym będa bezpieczni przed naszymi strzałami.
A schody to sadzę, że najpierw na balkon a bezpośrednio kolo nich na samą wieżę. Zresztą. Znająć wymiary podane przez Ciebie zrobię w szkole szkic. W razie czego można dać podane przeze mnie schody i solidną drabinę bezpośrednio na wieżę
Zapisane
Lestek
Thing
****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 634


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #10 : Luty 17, 2009, 00:28:55 »

Tak tylko że to co jest na stronie podanej przeze mnie to jest to przerysowany na kartkę Jomsborg. czyli platformę zrobimy równo z palisadą i wyżej niż jest na rysunku ze strony... co do wymiarów musimy uzyskać optymalne parametry żeby były odpowiednie do Midgardu i do przyjmowania turystów. Ok to czekam w miarę Twoich możliwości na rysunek, chciałbym go jak najszybciej przedstawić budowlańcowi żeby mógł stworzyć szkic, pod plany architektoniczne.
Zapisane

Bogowie chrońcie mnie przed wrogami bo z wami to se poradzę Język
Niemir
półelf-półkrasnolud
Administrator
*****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 680


13993064
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #11 : Luty 17, 2009, 17:03:18 »

Dziś w szkole mało miałem czasu na szkice, ale postaram się zrobić to jak najprędzej. Ale powtarzam prośbę. Ludzie też troszkę popracujce. Sporo nas jest a w tym temacie odezwały się tylko trzy osoby. A to jest bardzo ważna sprawa.
Co do palisady to sądzę, że żeby powstrzymać chociaż trochę destrukcyjny wpływ podmoklego gruntu to mozna doly na pale wyłożyć kamieniami lub żwirem. Można by bylo też posadzić z jedną brzozę. Wykładowca Sfistaka mowił, że ona świetne pije wodę z gleby i mogłaby pomoc z tą gleba. JEst jednak mały problem bo nawet jedna brzoza może wyrać się z pod kontroli i opanowac kawałek obszaru. W końcu brzozy sączasem uważane za chwasty. Sam znałem kiedyś ląkę która w przeciągu trzech lat zamienila się w las brzozowy do którego raczej sięnie wejdzie tak tam gęsto.
A czy będizemy mieli czym chandlować w tym kramie. Co prawda nie muszą być tam tylko dobra materialne ale również strawa.
Zapisane
Lestek
Thing
****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 634


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #12 : Luty 17, 2009, 18:20:25 »

hmm ... dobry pomysł z tą brzozą ... co do osadzenia palisady to możliwe ze nawet będziemy stawiać ją w historyczny sposób ... ustale to z archeologiem
Zapisane

Bogowie chrońcie mnie przed wrogami bo z wami to se poradzę Język
Gormr
Użytkownik
**
Offline

Wiadomości: 58


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : Luty 17, 2009, 19:07:30 »

Oile dobrze wiem to naj lepiej wode hłomą wierzbowate
Zapisane
Niemir
półelf-półkrasnolud
Administrator
*****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 680


13993064
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #14 : Luty 19, 2009, 20:28:59 »

Podczas treningu pomyliłem się. Minimalna długość palisady (bez wrót) wedlug praw Midgardu to 15 metrów. Minimalna szerokość wrot to 1,5 metra, czyli w tym przypadku mieścimy się aż za bardzo (ale sądzę, że nie ma potrzeby zmniejszać)
EDIT
Pomyślałem, że umieszczęw końcu zdjęcia z wyprawy do Tyszowiec
http://adams40000.fotosik.pl/albumy/586951.html
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 5 | Do góry Drukuj 
« poprzedni następny »
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
Arcane Magic based on BlackDay by nesianstyles, Created by TechnoDragon.net | Buttons by Andrea

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

zmiennivice world-of-dogs eye skuterpolska opravsko