User Info
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Maj 02, 2024, 20:42:18

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
News Box

Key Stats
4001 wiadomości w 159 wątkach, wysłane przez 30 użytkowników
Najnowszy użytkownik: Tugemir
Strona główna | Pomoc | Szukaj | Kalendarz | Zaloguj się | Rejestracja
Tomaszowska Drużyna Wojów - Algiz  |  Organizacja  |  Prawa  |  Dyskusje o Prawie « poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 | Do dołu Drukuj
Autor Wątek: Dyskusje o Prawie  (Przeczytany 22464 razy)
Niemir
półelf-półkrasnolud
Administrator
*****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 680


13993064
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #15 : Listopad 15, 2008, 16:39:39 »

chodziło mi o "męskim"
Zapisane
Bodvar
Starszy
***
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 285


Głosiciel Praw

8742251
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #16 : Listopad 22, 2008, 12:42:46 »

Zamieszczam projekt kodeksu Dyscyplinarnego

[załącznik usunięty przez administratora]
Zapisane

Bogowie chrońcie mnie przed przyjaciółmi bo z wrogami sobie poradzę
Harald
Administrator
*****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 10056


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #17 : Listopad 22, 2008, 20:25:54 »

Art. 13 u. 2 Literówka. Zjadłeś w słowie 'kara' jedno a.
Art. 31 u. 2 Zgubiłeś cały wyraz.

Co do treści na razie nie będę się wypowiadał, bo jeszcze nie przeanalizowałem tego należycie. ;p
Zapisane
Lestek
Thing
****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 634


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #18 : Listopad 23, 2008, 11:30:24 »

Jak na razie wstępnie analizuje ten projekt... przyznam że wprowadzi on pewien formalizm do bractwa ... być może zbędny ... pytanie jest następujące czy jest nam potrzebny aż taki system prawny podobny do współczesnego ... czy nie lepiej ogłosić to w paru paragrafach ... najważniejsze sprawy ... dojdzie do sytuacji podobnej w naszym rzeczywistym poslikm sądownictwie ... w NAszym głównym prawie napisane jest iż Głosiciel praw osądza drobne przewinienia, i jest to jak najbardziej wystarczające, co do bardziej srogich przewinień obraduje Thing zaś decyzje wydaje Jarl ... jakby nie patrzeć nasze prawo jest ustawą zasadniczą ... z tego co pamiętam na Althingu miał być jedynie utworzony katalog kar , a dochodzi tutaj do moim zdaniem niepotrzebnego rozszerzenia ... jeżeli dobrze rozumiem najwyższą władza jest Jarl a co za tym idzie jest jedynym źródłem prawa ... pytanie kolejne czy przez Bodvara jest proponowany system prawny który jest historyczny ?? bardziej rzekł bym że jest on współczesny ... proponuje ograniczyć cały projekt jedynie do katalogu kar, a jeżeli mamy mówić o źródłach prawa to jest już kwestia zmiany Naszego statutu, i w nim zawrzeć co jest jeszcze zródłem prawa oprócz Jarla, ale to już kwestia na następny ALthing .... taki szeroki system prawny potrzebny jest przy dużej ilości członków ... przynajmniej 50 osób .... nie neguje całego projektu ale, dochodzi w nim do wielu sprzeczności ze statutem/ustawą zasadniczą/prawem Drużyny.
Zapisane

Bogowie chrońcie mnie przed wrogami bo z wami to se poradzę Język
Bodvar
Starszy
***
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 285


Głosiciel Praw

8742251
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #19 : Listopad 27, 2008, 20:12:12 »

Poprawiona i zmodyfikowana wersja kodeksu.
Proszę ZAPOZNANIE się z kodeksem i  zgłaszanie zmian, modyfikacji etc.

[załącznik usunięty przez administratora]
Zapisane

Bogowie chrońcie mnie przed przyjaciółmi bo z wrogami sobie poradzę
Lestek
Thing
****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 634


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #20 : Listopad 28, 2008, 15:26:45 »

Dodatkowy zapis:

" kto uważa iż kara jego jest zbyt surowa lub nie zgadza się z karą w inny sposób, może odwołać się do członka drużyny wyższego stopniem od wydającego karę"
" każda kara ma być wymierzana z rozwagą i sprawiedliwie odpowiednio do warunków fizycznych osoby sądzonej, nie może ona sprowadzać na karanego narażenie na utratę życia lub zdrowia"

to są moja propozycje, katalog kar w momencie przedyskutowania i uzyskania ostatecznej wersji może być stosowany tylko za zgodą co najmniej dwóch członków Thingu
Zapisane

Bogowie chrońcie mnie przed wrogami bo z wami to se poradzę Język
Bodvar
Starszy
***
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 285


Głosiciel Praw

8742251
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #21 : Listopad 28, 2008, 17:11:23 »

P1
 Wszyscy będą uważać ze ich kara jest za surowa albo nie będą się z nią zgadzać co wprowadzi nieład, bałagan i rozluźnienie. Równierz same sprawy zamiast ich natychmiastowego rozwiązania będą się przedłużać. Istotą kary ma być jej skuteczniść i szybkość egzekucji, żeby:
a) od razu ukarać sprawce i przywołać go do porządku,
b) trzymać DYSCYPLINĘ w Drużynie, która zawsze jest za niska, co wychodzi na pokazach,
c) podczas wykonywania kary miał czas nieco ochłonąć, nabrać dystansu, wyładować się w sposób fizyczny bezpieczny dla otoczenia.
 A co zrobisz jak nie będzie np. Ciebie na treningu/zebraniu itp. a ja zadam kare, do kogo się wtedy odwoła oskarżony? Będzie czekał cały tydzień? Przecież to śmieszne i niebezpieczne bo rodzi podejrzenie bezkarności. Zresztą i tak kary zwykle wymierza Jarl, Głosiciel Praw, Godi i Strażnik Praw (vide Status), a apeluje się do Jarla lub do innych członków Thingu i tak było zawsze.
Ma to tym większy sens iż kodeks dyscyplinarny zawiera kary o charakterze godzącym raczej w ogólne prawa drużyny i ich członków. Ani słowa nie ma tam o waśniach i sporach miedzy członkami Drużyny (poza art12 i 13), które wolałbym by były rozstrzygane na zasadzie precedensu przez odpowiednie władze (znów vide Status)
Dla ścisłości mogę to zapisać, by wszystkim było wiadomo kto i jak sądzi. Jednak proponuje wpis do statusu następującej treści:

6.Wymiar sprawiedliwości w Drużynie sprawuje:
1.Strażnik Praw
2.Godi
3.Głosiciel Praw
4.Jarl
5.Thing
- Od wyroków Strażnika Praw można odwołać się do Głosiciela Praw a w przypadku jego nieobecności do Godiego.
- Od wyroków Głosiciela Praw lub Godiego można odwołać się do Jarla. Od Jarlowego wyroku nie ma odwołania.
- Thing sądzi w najcięższych sprawach, od jego wyroku nie ma odwołania.

 I wszystko jasne razem z drabinka kto osądza w jakich instancjach i do kogo przysługuje odwołanie.

P2
Co do rozwagi kary i jej sprawiedliwości właśnie po to są granice wymierzania danej kary. Co do zdrowia to pośrednio mówi o tym art 3 u1 i u3
Jednak nie widzę przeszkód by dodatkowo obwarować zdrowie członków Drużyny a wiec i ten zapis można zamieścić.
Zapisane

Bogowie chrońcie mnie przed przyjaciółmi bo z wrogami sobie poradzę
Niemir
półelf-półkrasnolud
Administrator
*****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 680


13993064
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #22 : Listopad 28, 2008, 17:21:56 »

Art2 u.5
Czy możliwe jest obniżenie statusu niewolnikowi? Przecież równa się to banicji.

Art2 u.1   oraz    Art6
W art1 napisałeś, że najwyższa kara to 20 razów, natomiast w art6, widnieje 30. To przeoczenie, czy zamierzone?

Kary
a)...f)
g)banicja tymczasowa - w przypadku gdy ktoś wyraźnie nie chce się dostosować do rozkazów, lub przejawia agresywność w stosunku do kogoś (spowodowane np; prywatną sprzeczką) mowi się do takiej osoby "Wyjdź", przerywa ona trening i przychodząc dopiero na następny na który oczywiści może przyjść. Kara stosowana w celu dania takiej osobie czasu do przemyślenia swoich czynów lub ochłonięcia.
h)"śluby milczenia" - za słowo określona liczba razów chyba, że otrzymał pozwolenie na mówienie. Wersja zaostrzona - odbywa karę nawet jeśli dostał pozwolenie na zabranie głosu jednak ilość razy jest zmniejszona.

Art2 u.6 Sądzę, że jeśli cały Allthing jednogłośnie uzna, że osoba "uśmiercona" zmieniła swoje zachowanie i może wrócić w poczet członkow Drużyny będzie można taka osobą przyjąć ale tylko na status kandydata lub niewolnika nawet jeśli wcześniej był starszym. Ważne jest oczywiście to by decyzja została podjęta jednogłośnie a zmiany w postępowaniu były widoczne

Zapisane
Harald
Administrator
*****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 10056


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #23 : Listopad 28, 2008, 17:23:24 »

Czym się różni art. 8 od 9.?
Zapisane
Bodvar
Starszy
***
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 285


Głosiciel Praw

8742251
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #24 : Listopad 28, 2008, 17:26:00 »

Art5 u 2
Nie nie możliwe jest obniżenie statusu otroka i słusznie domyślasz się ze równe to jest karze banicji
art2 u1 i art6
przeoczenie

Kary
dobre pomysły popieram ale co na to reszta?

@ Corvin
w 9 miało być życia

Zapisane

Bogowie chrońcie mnie przed przyjaciółmi bo z wrogami sobie poradzę
Harald
Administrator
*****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 10056


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #25 : Listopad 28, 2008, 17:34:14 »

"
Art. 8

1.   Kto naraża innego członka Drużyny na niebezpieczeństwo utraty zdrowia podlega karze od 10 do 20 kondycyjnych ćwiczeń fizycznych, do 6 miesięcy banicji, degradacji.
2.   Kto dokonuje czynu wymienionego w art. 8 u.1 z premedytacją podlega karze do 12 miesięcy banicji, degradacji, „śmierci”

Art. 9

1.   Kto naraża innego członka Drużyny na niebezpieczeństwo utraty zdrowia podlega karze degradacji, „śmierci”.
2.   Kto dokonuje czynu wymienionego w art. 9 u.1 z premedytacją podlega karze „śmierci”
"

Chodziło o tą już okrojoną wersję. Jak na mój nie najlepszy wzrok, to zaznaczone fragmenty są identyczne.
Zapisane
Bodvar
Starszy
***
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 285


Głosiciel Praw

8742251
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #26 : Listopad 28, 2008, 17:35:23 »

To zobacz tutaj Duży uśmiech
Nowa wersja kodeksu z modyfikacjami do zapoznania się.

[załącznik usunięty przez administratora]
Zapisane

Bogowie chrońcie mnie przed przyjaciółmi bo z wrogami sobie poradzę
Niemir
półelf-półkrasnolud
Administrator
*****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 680


13993064
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #27 : Listopad 28, 2008, 18:31:46 »

Jeśli chodzi o różnicę między utratą "zdrowia" a "życia" nie warto tak tego oddzielać bo jak to odróżnić? A jeśli będzie wyraźnie widać, że nastąpiło tutaj poważne zagrożenie życia to już nie my będziemy sądzić...
Według mnie powinno być w jednym punkcie "uszczerbek na zdrowiu" ( co oznacza małą "bubę" np drobne skaleczenie palca) a w drugim "utrata zdrowia lub życia" co oznacza poważne zagrożenie (np strzał z łuku bez pacyny do nieosłonionej osoby)
Zapisane
Bodvar
Starszy
***
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 285


Głosiciel Praw

8742251
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #28 : Listopad 28, 2008, 19:37:02 »

i kolejna wersja Kodeksu do przeczytania.

[załącznik usunięty przez administratora]
Zapisane

Bogowie chrońcie mnie przed przyjaciółmi bo z wrogami sobie poradzę
Gormr
Użytkownik
**
Offline

Wiadomości: 58


Zobacz profil
« Odpowiedz #29 : Listopad 30, 2008, 09:24:38 »

w prawah tdw nie zostało poprawione z niewolnika na otroka

- w czasie Althingu odbywają się przyjęcia, uwolnienia niewolników oraz mianowania na starszych.
- nadzwyczajny Allthing może być zwołany przed bitwą w celu przyjęcia kandydatów do grona niewolników.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 | Do góry Drukuj 
« poprzedni następny »
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
Arcane Magic based on BlackDay by nesianstyles, Created by TechnoDragon.net | Buttons by Andrea

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

forumfotograficzne fifa-power lunapolis presta legendaryarmy