User Info
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Maj 18, 2024, 12:06:47

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
News Box

Key Stats
4001 wiadomości w 159 wątkach, wysłane przez 30 użytkowników
Najnowszy użytkownik: Tugemir
Strona główna | Pomoc | Szukaj | Kalendarz | Zaloguj się | Rejestracja
Tomaszowska Drużyna Wojów - Algiz  |  Odtwarzanie  |  Życie codzienne  |  Wiedza to potęga « poprzedni następny »
Strony: [1] | Do dołu Drukuj
Autor Wątek: Wiedza to potęga  (Przeczytany 3159 razy)
Bodvar
Starszy
***
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 285


Głosiciel Praw

8742251
Zobacz profil Email
« : Kwiecień 17, 2009, 11:27:59 »

W celu edukacyjnym zamieszam kompendium na temat życia wikingów. Warto by KAŻDY członek bractwa się z nim zapoznał
Zapisane

Bogowie chrońcie mnie przed przyjaciółmi bo z wrogami sobie poradzę
Bronisław
Wędrowiec
*
Offline

Wiadomości: 52


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Maj 17, 2009, 10:08:53 »

Ja polecam Słowianom Nadolskiego
A. Nadolski - Polska technika wojskowa do 1500 roku
A. Nadolski - Polskie sily zbrojne w czasach Boleslawa Chrobrego
A. Nadolski - Studia nad uzbrojeniem polski X-XII wiek

ciekawe o rusach
(Osprey) Armies of Medieval Russia 750-1250

pozatm niedawno w fokusie historia ukazał sie fajny artykuł o słowanach z 10 stron  numwer z marca. jest tam zdjęcie z jakmś słowianinem z młotem Tora.
Zapisane
Vestar
Starszy
***
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 513


Starszy sceptyk drużyny

8900669
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Lipiec 07, 2009, 15:31:32 »

Znalazłem ciekawy artykuł (a raczej wyliczenie) świąt Nordyckich. Nie wiedziałem, gdzie go umieścić to umieszczam tutaj:


                                                         ŚWIĘTA WIKINGÓW     
   
Istnieje wiele analogii pomiędzy kalendarzem ludów Norse a kalendarzem celtyckim. W obydwu przypadkach rok podzielony był na dwie pory: lato i zimę oraz w obydwu przypadkach widoczne jest przypisywanie dużego znaczenia czterem punktom roku: równonocy jesiennej (u Celtów Alban Elued - środek naszej jesieni - dzień równy długością nocy)- i wiosennej (u Celtów Alban Eiler - środek naszej wiosny - dzien równy długością nocy) oraz przesileniu letniemu (celtyckie Alban Heruin) i zimowemu (celtyckie Alban Arthuan). Początek wikińskiego lata przypadał w czasie równonocy wiosennej - w okresie kiedy obchodzono święto Ostary, zima natomiast rozpoczynała się w okresie Święta Zimowych Nocy tj. w czasie równonocy jesiennej. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż dokładnie w połowie pomiędzy równonocami umiejscowić należy przesilenie letnie - Noc Świętojańską oraz przesilenie zimowe - norskie Święto Jul - Święto Dwunastu Nocy. Cechą charakterystczną świąt Norse był fakt ich celebrowania z reguły przez kilka dni - trwały one zatem dłużej niż święta u Celtów. Poza głównymi świętami Norse związanymi z powyżej omówionymi punktami roku, w ich kalendarzu występowały pomniejsze święta podobne do dni śródkwartalnych obchodzonych przez Celtów takich jak celtyckie Beltaine (początek lata - 1 maja), Lammas (początek jesieni - 1 sierpnia), Imbolc (początek wiosny) czy Samhain (początek zimy). Analogii pomiędzy kalendarzem Celtów i Wikingów upatrywać należy również w nazwach świąt: święto Ostary obchodziły zarówno plemiona celtyckie i plemiona Norse, a celtyckie święto Yul u Norse nosiło identyczną nazwę - Jul.

ŚWIĘTO JUL ( 20 - 31 GRUDNIA)
najważniejsze ze świąt w norskim kalendarzu, święto kiedy kończyły się zimowe ciemności, a następnego dnia dzien miał być dłuższy - dlatego też Jul to święto nadziei - święto końca i początku wszystkiego. Ze świętem Jul wiąże się nierozerwalnie legenda o świetlistym bogu Baldurze, zabitym przez swego niewidomego brata Hodura, który w okresie tegoż właśnie święta miał się odrodzić. W nocy 20 grudnia bóg Frey na swym magicznym niedźwiedziu przemierzał ziemię przynosząc ludziom miłość i światło, a jednooki Odyn gnał po nieboskłonie na swym ośmionogim wierzchowcu - Sleipnirze, dla którego dzieciaki zostawiały siano i cukier w pobliżu palenisk, a on w zamian za to rewanżował się im prezentami.


THURSEBLOT - NOC STYCZNIOWEJ PEŁNI
chętnie obchodzone przez ludy Norse święto poświęcone wikińskiemu bogowi Thorowi (bogowi burzy i gromów, najsilniejszemu z asgardzkich wojowników) - zwane Dniem Thora. Thor był zawziętym wrogiem gigantów skalnych i lodowych - dzięki swojemu magicznemu młotowi Mjollnirowi przepędzał lodowych gigantów tak, aby mogła nadejśc długo oczekiwana cieplejsza pora (wiosna).

DISTING ( 2 LUTEGO)
święto przedwiośnia oraz dostatku i dobrobytu. W tym dniu przygotowywano się do uprawy roli w nadziei na dobre plony, liczono bydło będące u ludów Norse symbolem zamożności. W wierzeniach wikińskich cielaki urodzone w święto Disting miały zwiastować właścicielowi wielkie bogactwo.

VALISBLOT (14 LUTEGO)
Dzień Valego - święto celebrowane ku czci najmłodszego syna Odyna, mściciela swojego brata promiennego Baldura. Jak widać zarówno data jak i podobieństwo imion sprawiają, iż kojarzony jest on z Walentym a święto z walentynkami. W tym dniu również obchodzone były urodziny Sinfjotliego syna Sigmunda, bohatera wielu wikińskich sag.

OSTARA (20 - 21 MARCA)
święto Bogini Odrodzenia Wiosennego - Ostary, święto płodności, urodzaju odnowy i radości. W tym dniu obchodzono początek wikińskiego lata, mimo tego, iż zima ciągle jeszcze panowała na mroźnej północy. Symbolem nowego życia były jajka, które pomalowane kolorowym barwnikiem w tych dniach ofiarowano sobie z życzeniami pomyślności. Zwierzętem patronującym świętu Ostary był królik - jako zwierzę o dużej przysłowiowej wręcz płodności.

WALPURGIS (22 KWIETNIA - 1 MAJA)
święto celebrowane aby upamiętnić dziewięć nocy jakie spędził Odyn na Drzewie Świata - Yggdrassilu. Według legendy zobaczył on runy na Drzewie Świata i by móc im bliżej się przyjrzeć przykuł się do Yggdrassila własnymi mieczami. Dziewiątej nocy posiadł wiedzę runiczną i rytualnie umarł. Noc ta przypadała 30 kwietnia. W chwili śmierci Odyna gasły wszystkie światła i wszystkie dziewięc norskich królestw (światów) pogrążało się w ciemnościach. O północy rozpoczynała się feria ognowiych barw - ropalano ogniska i znowu światło przejmowało rządy nad ziemią. Noc Walpurgi jest magiczna, to czas kiedy umarli wracją na ziemię, czas kiedy odbywają się sabaty czarownic. Święto Walpurgi połączone zostało w późniejszym okresie kiedy ludy Norse zaczęły stosować cztery pory roku ze świętem Thrimilci - pierwszym dniem lata.

EINHERJAR (30 MAJA)
święto to obchodzone było na cześć wojowników, którzy polegli w chwale na polu bitwy i przebywali w jednym z pałaców Odyna w Asgardzie - w Valhalli. Wojownicy po śmierci prowadzeni byli tam przez Valkirie. W Valhalli oczekują oni na Ragnarok - dzień ostatniej bitwy, by u boku Odyna stanąć przeciw siłom zła. Celebrowano w tym dniu odwagę, heroizm i męstwo - które u ludów Norse wyznaczały prawidłową drogę każdego wojownika.

SIGURDSBLOT (9 CZERWCA)
dzień poświęcony wielkiemu bohaterowi - Sigurdowi, pogromcy smoka Fafnira.

MIDSUMMER ( 20 - 21 CZERWCA)
okres nocy świętojańskiej - w tych dniach obchodzone było letnie przesilenie, czas kiedy noc była najkrótsza a dzień najdłuższy. Święto upamietniało smierć Baldura, który odradzał się dopiero w okresie Jul. W święto midsummer najczęściej podejmowane były wyprawy handlowe i najazdy - było więc ono również celebracją aktywnego działania.

LITHASBLOT (31 LIPCA - 1 SIERPNIA)
święto plonów ku czci bogini Jord - bogini ziemi, podczas którego dziękowano jej za dobry urodzaj, za hojność. W tym dniu dzielono się z potrzebującymi swoimi zbiorami.

MABON (22 - 23 WRZEŚNIA)
dożynki, święto kończące żniwa. W tym czasie rozpoczynał się okres produkcji słynnego wikińskiego miodu pitnego.

WINTERNIGHTS (29 PAŹDZIERNIKA - 2 LISTOPADA)
Święto Zimowych Nocy - w tradycji ludów Norse rozpoczęcie sezonu zimowego. Poświęcone również zmarłym, których w tych dniach szczegónie mocno wspominano. Święto wróżb i odczytywania przyszłości, pełne magii i mistycyzmu. Według wikińskich wierzeń ktoś kto spędził noc 31.10/ 1.11 na grobie zmarłego mógł wzmocnić swą magiczną moc lub poetycki talent.

Opracowała: Kinga W. na podstawie:
- Adrian Devine "Magia Celtów i Wikingów"-  żeby nie była, że kradne prawa autorskie Mrugnięcie
Zapisane

Zanim napiszesz coś głupiego i zbędnego zerknij tu:
http://mx.foxnet.pl/szept%20wschodu/images/signatures/51075618445eb0fc766f82.gif
Vestar
Starszy
***
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 513


Starszy sceptyk drużyny

8900669
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Marzec 27, 2011, 20:49:19 »

Garść informacji o znaleziskach męskich ubiorów ze Skandynawii. Forum drużyny Dziki Bez. Mam nadzieję, że się nie obrażą jeśli podrzucę tu ten link Mrugnięcie

http://www.dzikibez.fora.pl/otwarte-tematy-histeryczne,5/skandynawski-stroj-meski-na-bazie-znalezisk,300.html

A w poście powyżej informacje o świętach wikińskich. Kilka świąt słowiańskich podała Damroka, można zrobić z nich miks, który będzie przekazywany na pokazach.
Zapisane

Zanim napiszesz coś głupiego i zbędnego zerknij tu:
http://mx.foxnet.pl/szept%20wschodu/images/signatures/51075618445eb0fc766f82.gif
Damroka
Gość
« Odpowiedz #4 : Marzec 27, 2011, 20:51:31 »

Popieram. Wtedy można by zrobić tak, że jedna osoba zaczyna jedne święta a potem chwila gadania, które sprawił ładne przejście do drugich
Zapisane
Bronisław
Wędrowiec
*
Offline

Wiadomości: 52


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Kwiecień 28, 2011, 01:26:29 »

Nie jestem ekspertem w dziedzinie skandynawskiego folkloru ale od strony archeologicznej  "Magia Celtów i Wikingów"  wieje chaosem. Już we wstępie autor podaje że Celtowie żyli w 1500 pne co jest wielką bzdurą i łączeniem ich z kultura halsztacka. Można na podstawie podobieństw  wysuwać tezy o pochodzeniu  Celtów z kultury zachodnio halsztackiej ale  zmiany technologiczne i przemieszczenia osadnicze wykluczają ciągłość i spójność i naszym rozumieniu kultury. Mam nadzieje że do reszty książki autor podszedł bardziej naukowo.
Zapisane
Strony: [1] | Do góry Drukuj 
« poprzedni następny »
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
Arcane Magic based on BlackDay by nesianstyles, Created by TechnoDragon.net | Buttons by Andrea

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

akamegariw silverstar x-cry super-krasnale fastkillers