User Info
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Maj 06, 2024, 02:57:22

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
News Box

Key Stats
4001 wiadomości w 159 wątkach, wysłane przez 30 użytkowników
Najnowszy użytkownik: Tugemir
Strona główna | Pomoc | Szukaj | Kalendarz | Zaloguj się | Rejestracja
Tomaszowska Drużyna Wojów - Algiz  |  Odtwarzanie  |  Życie codzienne  |  Imiona « poprzedni następny »
Strony: [1] 2 | Do dołu Drukuj
Autor Wątek: Imiona  (Przeczytany 10047 razy)
Niemir
półelf-półkrasnolud
Administrator
*****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 680


13993064
Zobacz profil Email
« : Marzec 02, 2008, 17:00:50 »

Sposób tworzenia imion słowiańskich
http://pl.wikipedia.org/wiki/Imiona_słowiańskie
męskie imiona
http://pl.wikipedia.org/wiki/Męskie_imiona_słowiańskie
i żeńskie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Żeńskie_imiona_słowiańskie
Przykładowe imiona wikińskie
http://www.zielarze.pl/wikingowie_codzienne.htm#imie
Zapisane
Lestek
Thing
****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 634


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Marzec 02, 2008, 17:18:09 »

no ja to raczej nie muszę sobie wymyślać Uśmiech

Leszek – staropolskie imię męskie. Pierwotnie Lstek, wtórnie Lestek. Pochodziło od słowa lstiti – "podstępnie podchodzić, oszukiwać". Również w innych językach słowiańskich istniały imiona formowane przy użyciu tego członu, np. czeski Lstimir.
Zapisane

Bogowie chrońcie mnie przed wrogami bo z wami to se poradzę Język
Aldias
Wolny
**
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 51


10594076
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Marzec 02, 2008, 17:46:46 »

A nie lepiej staroskandynawskie
Zapisane
Bodvar
Starszy
***
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 285


Głosiciel Praw

8742251
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Marzec 03, 2008, 19:47:35 »

Co do imion to mogą być i staroskandynawskie i słowiańskie. Byleby pasowały do postaci którą chcecie odtwarzać, tzn. jeśli chcecie byc Słowianinem to imie słowiańskie.
Zapisane

Bogowie chrońcie mnie przed przyjaciółmi bo z wrogami sobie poradzę
Vestar
Starszy
***
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 513


Starszy sceptyk drużyny

8900669
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #4 : Marzec 07, 2008, 23:47:12 »

Fugi jest z łaciny. Znaczy bodajże uciekać, skazany na banicje. Imie mnie nie charakteryzuje żeby nie było.

BTW Aldias skąd wziąłeś swoje imie i co ono znaczy?
Zapisane

Zanim napiszesz coś głupiego i zbędnego zerknij tu:
http://mx.foxnet.pl/szept%20wschodu/images/signatures/51075618445eb0fc766f82.gif
Aldias
Wolny
**
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 51


10594076
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #5 : Marzec 07, 2008, 23:55:33 »

Wziołem je z pliku imion od Corvina a oznacza chyba człowieka radosnego oraz meznego.
Zapisane
Lestek
Thing
****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 634


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #6 : Kwiecień 01, 2008, 23:41:33 »

UWAGA!! do końca kwietnia wszyscy mają obowiązek wybrać dla siebie imię związane z rekonstrukcją ...
Zapisane

Bogowie chrońcie mnie przed wrogami bo z wami to se poradzę Język
Niemir
półelf-półkrasnolud
Administrator
*****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 680


13993064
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #7 : Kwiecień 18, 2008, 16:53:38 »

D.O.M
ADAMS OBIIT M.M.VIII
DUODEVIVESIMUS APRILIS

HIC NATUS SET
NIEMIR
M.M.VIII
DUODEVIVESIMUS APRILIS


Zapisane
Bodvar
Starszy
***
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 285


Głosiciel Praw

8742251
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #8 : Kwiecień 22, 2008, 11:09:45 »

Widze że macie problemy z imionami. Tutaj jest plik cos koło 230 stron imion z ich tłumaczeniem. Wersja angielska.
Zapisane

Bogowie chrońcie mnie przed przyjaciółmi bo z wrogami sobie poradzę
Vestar
Starszy
***
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 513


Starszy sceptyk drużyny

8900669
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #9 : Kwiecień 22, 2008, 16:17:23 »

http://www.vikinganswerlady.com/ONMensNames.shtml#radr

To samo co podał Bodvar tylko w wersji bardziej czytelnej.

Mam pytanie: może być imie celtyckie?
Zapisane

Zanim napiszesz coś głupiego i zbędnego zerknij tu:
http://mx.foxnet.pl/szept%20wschodu/images/signatures/51075618445eb0fc766f82.gif
Khael
Wędrowiec
*
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 11

2975722
Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #10 : Kwiecień 24, 2008, 09:11:00 »

Me imię od dzisiaj brzmi Odolan.
Zapisane

Tact
Is for creatures not clever enough to be sarcastic.
Vestar
Starszy
***
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 513


Starszy sceptyk drużyny

8900669
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #11 : Kwiecień 25, 2008, 21:42:47 »

Zwijcie mnie od dziś Vestar.


Dokładnego znaczenia imienia niestety nie znalazłem. Wiem tyle że końcówka -arr, -ar znaczy tyle co lider, wojownik, generał. To jest moje powołanie Uśmiech
Zapisane

Zanim napiszesz coś głupiego i zbędnego zerknij tu:
http://mx.foxnet.pl/szept%20wschodu/images/signatures/51075618445eb0fc766f82.gif
Niemir
półelf-półkrasnolud
Administrator
*****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 680


13993064
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #12 : Marzec 24, 2011, 17:44:45 »

Ostatnio rozmawialiśmy trochę o imionach, dokładnie o imionach Jaryły/Jarowita. Co prawda podpierał się on w tej dyskusji artykułem ale sprawa nie dawała mi spokoju, ponieważ problem przyjmowania imion bogów przez ludzi nie został w nim do końca wyjaśniony. Wysłałem zatem maila do autora tej publikacji i oto jak nasza korespondencja wyglądała...

MÓJ MAIL

Witam
Przeczytałem ostatnio na stronie viking.wsibif artykuł o imionach http://viking.wsbif.edu.pl/artykuly/imiona.pdf i zaciekawiła mnie jedna kwestia. W spisie znalazłem imię Jarowit. Z tego co słyszałem jest to chyba imię jednego z bogów. Czy na słowiańszczyźnie i ogólnie w pogańskiej Europie panował zwyczaj używania imion bogów? I jakie były kryteria umieszczania w tym artykule poszczególnych imion? Kroniki? Podania? I gdzie spotkano się z Jarowitem? Kwestia ta nurtuje mnie i moich towarzyszy z Drużyny i bylibyśmy bardzo wdzięczny za odpowiedź.
Z pozdrowieniami
Maciej "Niemir" Adamczuk


ODPOWIEDZ OD AUTORA

Witam serdecznie.Artykul pisałem jakieś 6 lat temu gdy miałem lat 15 więc miałbym prośbę ,abyś (wybacz formę "Ty" jesteś z ruchu widząc po przybranym imieniu więc pewnie się widujemy na turniejach Uśmiech  abyś nie zwracał uwagi na bibliografie hehe.

Domniemanie artykul dotyczy imion słowiańskich używanych także i w dzisiejszych czasach. Oczywistą sprawą, że w odległych nam czasach pogaństwa czy też czasach "dwojewierja" nikt nie nadawał swoim dziecią imion "boskich" z szacunku i strachu przed boską karą. Aczkolwiek w dobie dzisiejszych czasów spotkałem się z człowiekiem noszacym to imię. Zaskoczyło mnie to aczkolwiek według USC jeśli imię jest spoza "kanonu" imion a nie jest ono obraźliwe ani abstrakcyjne oraz nie ma w nim "X" urząd może zezwolić na nadanie takowego imienia jeśli zostanie ono potwierdzone jakąs sensowną literaturą oraz "głowa" urzedu będzie w dobrym humorze Chichot Kiedyś spotkałem się z opisywaną przez jakiegoś człowieka sytuacją, gdzie chcąc nadać takowe imię swojemu dziecku podparł się, po długiej walce, etymologicznym słownikiem jez. Polskiego autorstwa A. Brucknera.

Więc mówiąc w skrócie, imię Jarowit dla dziecka w czasach przez nas rekonstruowanych - nie. Czasy obecne - jak najbardziej.
Podobnie ma się sprawa z imieniem Jezus(Hesus). Tak samo powszechnie używane szczególnie w Portugali Czy Hiszpani.
Odpowiadając na pytanie - nie podpierałem się kronikami ani ksiązkami, tylko życiem oraz osobą, któa legalnie nosi to imię.

Pozdrawiam serdecznie
Mieszko Polak


Pisząc o nadawaniu tego imienia dziecku Mieszko zapomniał chyba o takim obrzędzie jak postrzyżyny gdzie osoba otrzymująca imię nie była już takim znów małym dzieckiem...ale to tylko małe przeoczenie. Zatem podsumowując. Jeśli chcesz mieć w dowodzie "Jarowit", bardzo proszę. Jeśli odtwarzana przez Ciebie postać miałaby nosić takie imię to już pewien problem. Pamiętajmy, że jesteśmy w ruchu rekonstrukcyjnym, a nie grupie LARP.
Zapisane
jaryło
Gość
« Odpowiedz #13 : Marzec 24, 2011, 19:44:33 »

Dość  (rozumiem )=Jaromir– imię męskie pochodzenia słowiańskiego. Składa się z członów Jaro ("surowy, ostry") i mir ("pokój").
W staropolskich dokumentach występuje od 1287 roku; jest również popularne w wielu językach słowiańskich (zwłaszcza czeskim, słowackim, serbskim i chorwackim). Żeńskim odpowiednikiem tego imienia jest Jaromira.
Jaromir imieniny obchodzi: 11 kwietnia, 28 maja, 24 września.
Znane osoby noszące imię Jaromir to:
Jaromir - książę czeski (zm. 1035).

zatwierdzisz mi to imie ? i Mam prośbę, następnym razem przy podobnych  okolicznościach zwracaj ludziom uwagę od razu gdy wybierają sobie imie,  a nie rok po ich wstąpieniu do drużyny
Zapisane
Niemir
półelf-półkrasnolud
Administrator
*****
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 680


13993064
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #14 : Marzec 24, 2011, 23:15:56 »

Jaromir jest git Mrugnięcie Co do prośby to przecież na początku zwróciłem Ci na to uwagę, ze lepsze byłoby mniej boskie imię, ale się uparłeś przy Jaryle i jakoś było w porządku.
Zapisane
Strony: [1] 2 | Do góry Drukuj 
« poprzedni następny »
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
Arcane Magic based on BlackDay by nesianstyles, Created by TechnoDragon.net | Buttons by Andrea

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

blackborough wolfsparadise anyezja siedemwatah tnt